رقابت ب‌ام‌و سری ۴ جدید و آئودی A5

محمد دهقان: ما تصمیم گرفته‌ایم که دو تا از کوپه‌های اسپرت و خانوادگی را مقابل هم قرار دهیم و مقایسه‌ای میان آن دو داشته باشیم که یکی از این دو ب‌ام‌و M420 دیگری آئودی A5 40 TFSI a line هستند.

ب‌ام‌و M420i

سری ۴ جدید که با کد G22 شناخته می‌شود بر روی پلت فرم سری ۳ ساخته شده است. یکی از نقاط ضعف مدل حاضر در تست نداشتن سیستم چهار چرخ محرک است که البته برای این کلاس خودرویی زیاد مهم نیست. این خودرو نیروی خود را توسط چرخ‌های عقب بر روی آسفالت می‌ریزد.


این نسخه از سری ۴ که مدل پایه و ضعیف‌ترین آن محسوب می‌شود با نام M420i شناخته شده و نیروی خود را از یک موتور ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو می‌گیرد که تنها ۱۸۱ اسب بخار قدرت دارد و این قدرت توسط گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک به چرخ‌های عقب فرستاده می‌شود.

شتاب صفر تا صد این خودرو ۷.۵ ثانیه اعلام شده و نهایت سرعت آن هم به ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. سری ۴ جدید هندلینگ و خوش‌دستی خوبی را به نمایش می‌گذارد که مثال زدنی است.


به داخل خودرو می‌رویم جایی که صندلی‌های گرم شونده و سیستم صوتی کارمن هاردون و فرمان نرم شما را وسوسه به رانندگی طولانی مدت با ب‌ام‌و می‌کنند.


اما موقعی که شما با آن به رانندگی بپردازید متوجه جفت شدن عالی موتور و گیربکس با هم می‌شوید که از آن لذت دوچندان می‌برید. قدرت موتور در ابتدا بسیار عالی و کافی احساس می‌شود اما در سرعت‌های بالاتر کم می‌آورد و شتاب خودرو کمی کندتر صورت می‌گیرد. گشتاور ۳۰۰ تایی آن در دور ۴۵۰۰ دور در دقیقه در دسترس می‌باشد که به کمک خودرو می‌شتابد. پس شما به زودی متوجه می‌شوید که سری ۴ جدید رانندگی بسیار عالی را ارائه می‌دهد. فرمان حسی را به شما پی دهد که به راحتی با خودرو ارتباط برقرار می‌کنید.
قیمت این مدل در بریتانیا از ۴۰ هزار پوند شروع می‌شود.

آئودی A5 40 TFSI S line

اگر خودرویی می‌خواهید که تمام ویژگی‌های ب‌ام‌و را داشته باشد و علاقه دارید که قدرت خودروی شما به چرخ‌های جلوی آن فرستاده شود آئودی A5 می‌تواند انتخاب خوبی باشد.


آئودی هم مانند رقیب باواریایی خود از یک پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری مجهز به توربوشارژ استفاده می‌کند و به همراه آن یک سیستم هیبریدی خفیف ۱۱ ولتی هم پیشرانه را همراهی می‌کند که در آئودی ۱۸۷ اسب بخار خروجی دارد که می‌تواند شتاب صفر تا صد ۰.۲ ثانیه سریعتر از ب‌ام‌و را ثبت کند و تا سرعت ۲۴۱ کیلومتر بر ساعت نیز پیش رود. گیربکس مورداستفاده در آئودی از نوع ۷ سرعته دوکلاچه است که دنده‌ها را به‌خوبی تعویض می‌کند.


داخل آئودی هم مانند ب‌ام‌و به‌خوبی و به شکلی مدرن تزئین شده و نمایشگر آن به‌خوبی نیازهای شما را برطرف می‌کند البته کار با آن راحت است اما نه به اندازه سیستم idrive و فرامین ژست حرکتی ب‌ام‌و!


رانندگی با آن هم خوب است اما نمی‌تواند تجربه لذت‌بخش شما با ب‌ام‌و را کم‌رنگ کند. مواد به کار رفته در آن بیش از حد پلاستیکی به نظر می‌رسد و کمی ما را آزرده‌خاطر می‌کند.

نتیجه:

رتبه اول: ب‌ام‌و M420i

برای رانندگی بسیار عالی است طوری که دوست دارید مدت‌ها با آن رانندگی کنید و لذت ببرید همین‌طور نسبت به آئودی ساکت‌تر، در بخش عقب جادارتر و ارگونومیک‌تر به نظر می‌رسد و مقام اول را به خود اختصاص می‌دهد.

رتبه دوم: آئودی A5 40 TFSI

از خارج خوش‌تیپ و زیبا اما فاقد لذت رانندگی ب‌ام‌و با این اوصاف مقام دوم به آئودی می‌رسد.