E60 AMG، گل سرسبد خانواده مرسدس W124

مرسدس بنز ۵۰۰E به عنوان پرچم‌دار سری W124 عمل کرده اما در آن زمان که AMG به عنوان تیونری مستقل عمل می‌کرد نسخه‌ای ویژه از این خودرو را که مجهز به پیشرانه‌ی ۸ سیلندر بود تولید کرد. این خودرو E60 AMG نام گرفته بود و تقریباً در اواخر عمر سدان لوکس و میان سایز مرسدس روانه‌ی بازار گردید.


این خودرو که بر پایه‌ی مدل افسانه‌ای و ساخت پورشه‌ی ۵۰۰E شکل گرفته گل سرسبد نسل W124 می‌باشد. هیچ‌کسی از آمار ساخت دقیق این خودرو اطلاع ندارد اما گفته می‌شود بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دستگاه از E60 ساخته شده است.


طبیعتاً تولید بسیار محدود و وضعیت ویژه‌ی این خودرو به معنی قیمت بسیار بالاست به ‌گونه‌ای که این نسخه‌ی حاضر در تصاویر با بهایی قابل‌توجه در هلند برای فروش گذاشته شده است. خودروی یاد شده از رنگ بدنه‌ی قرمز و کابینی چرمی با ترکیب رنگ قرمز/مشکی و تریم چوب سود برده و قیمت آن رقم قابل‌توجه ۱۴۹۵۰۰ یورو می‌باشد.


باورش سخت است که این مرسدس بنز ۲۴ ساله با این قیمت به فروش برسد اما همان‌گونه گفتیم این یک W124 عادی نیست. در آغاز باید گفت قلب آهنین E60 AMG یک پیشرانه‌ی ۸ سیلندر ۶ لیتری تنفس طبیعی با قدرت ۳۸۱ اسب بخار است. این در حالی است که پیشرانه‌ی ۵ لیتری مدل ۵۰۰E استاندارد قدرت ۳۲۶ اسبی داشته است.


جدای از پیشرانه‌ای قوی‌تر، پکیج تکنیک AMG شامل سیستم تعلیق سفت‌تر، رینگ‌های ۱۷ اینچی، پکیج آئرودینامیک و سیستم اگزوز سفارشی می‌باشد.


این خودروی ویژه از تجهیزاتی همچون سیستم تهویه مطبوع، کروز کنترل، سانروف برقی، سیستم صوتی Bose، صندلی‌های جلوی اسپورت و برقی، شیشه‌های برقی، آینه‌های جانبی برقی و گرم شونده، تنظیمات اسپورت و اکونومی برای گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک و… سود می‌برد.

E60 AMG قادر است ظرف مدت ۵٫۴ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد و سقف سرعت آن به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است. دلایل خوبی برای قیمت بالای این خودرو وجود دارد مخصوصاً اینکه کارکرد آن تنها ۷۱۰۱۴ کیلومتر می‌باشد.