۲۰۶ از ابتدا تا امروز وفادار به جاده‌ها

رپورتاژ: هنوز که هنوز است زیبای جاده‌هاست، با چشمانی کشیده و رخی منحصر به فرد. از پژو ۲۰۶ حرف می‌زنیم، خودرویی که برای طبقه متوسط طراحی شد تا آن‌ها هم طعم داشتن خودرویی خوش‌دست را بچشند. شرکت پژو ازسال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۰۶، درگیر طراحی ۲۰۶ بود و سر انجام در این سال از خودروی خود پرده برداشت. فروش ۲۰۶ تا سال ۲۰۰۸ پژو را چنان بر سر زبان‌ها آورد که کشورهای دیگر به تدریج تصمیم به واردات آن به خاک خود گرفتند. در ابتدا تنها مدل هاچ‌بک و حالا صندوق دار آن نیز به در بازار خرید و فروش می‌شود. خرید ۲۰۶ صندوق دار و هاچ‌بک در ایران از سال‌ها پیش آغاز شد و با پیچ و خم‌های زیادی روبرو بود.

از واردات تا مونتاژ در ایران

تا سال ۱۳۹۱ همه چیز طبق روال بود. واردات ۲۰۶ با نظم و ترتیب به کشور ایران صورت می‌گرفت و ایران خودرو نماینده انحصاری شرکت پژو در ایران بود. البته همکاری شرکت فرانسوی پژو و شرکت ایران خودرو به حدود ۲۸ سال پیش بازمی‌گردد، زمانی که ۴۰۵ روانه ایران شد. اما ناگهان با تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران، ورق برگشت و در ادامه ایران خودرو بر آن شد مونتاژ این خودرو را با قطعاتی داخلی یا وارداتی از کشورهای آسیایی آغاز کند. اما آیا ۲۰۶ ایرانی و فرانسوی، یک روح هستند در دو بدن؟

موتور هر دو خودرو از یک برند است، با این حال ۲۰۶ وطنی و ۲۰۶ فرانسوی فرق‌های ظاهری زیادی دارند، مانند تفاوت‌هایی در شکل سپر. جدا از این مسئله، باید به تفاوت‌های فنی و باطنی دو خودرو رفت. ۲۰۶ ایرانی از قطعات چینی و داخلی استفاده می‌کند که این موضوع در ابتدا باعث نگرانی کارشناسان خودرو شده بود اما به مرور زمان این دغدغه رفع شد. زیرا ایران خودرو در پی ارتقای کیفیت قطعات برآمد و بهترین آن‌ها را سرانجام بر روی وسیله نقلیه‌اش کار گذاشت.

یکی از بزرگ‌ترین فرق‌های دو خودرو، در گیربکس آن‌ است. گیربکسی که در ۲۰۶ داخلی استفاده می‌شود، در حقیقت متعلق به پژو ۴۰۵ است و این امر بر شتاب آن تاثیر منفی گذاشته است. از سوی دیگر اما کلاج و فرمان نوع مونتاژ شده ۲۰۶ به مراتب نرم‌تر از مدل فرانسوی طراحی شده است.

آمار خرید ۲۰۶ در ایران

سال ۱۳۹۱ و پس از اجرایی شدن تحریم شرکت پژو علیه ایران، قیمت ۲۰۶های فرانسوی موجود در بازار به قدری بالا رفت که خرید و فروش این خودرو به مقدار قابل توجهی پایین رفت. اما پس از مونتاژ آن، تا به امروز خرید ۲۰۶ صندوق دار و هاچ‌بک رقم بسیار زیادی به خود اختصاص داده‌اند. سال ۱۳۹۶، ۲۰۶ به رسم سال‌های گذشته جزو ۱۰ خودروی پرفروش به شمار آمد. در سایت دیوار نیز خرید ۲۰۶ صندوق دار در کنار مدل هاچ‌بک آن آگهی‌های بسیار زیادی دارد، آن هم در قیمت‌ها و مدل‌های متنوع اعم از صفر کیلومتر و کارکرده. به عنوان مثال در این سایت یک ۲۰۶ صندوق دار اس دی مدل سال ۸۸ با ۱۴۵ هزار کارکرد به قیمت ۲۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

پژو 206
نکته جالبی که در خصوص خرید ۲۰۶ صندوق دار در دیوار به چشم می‌خورد، آگهی مدل‌های فرانسوی این خودرو است که قیمتی به مراتب بیشتر از ۲۰۶ ایران خودرو دارد. مثلا در این سایت ۲۰۶ صندوق دار فول آپشن فرانسوی تولید سال ۱۳۹۱ با ۲۲۶ هزار کیلومتر کارکرد، ۵۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. این در حالی است که خرید ۲۰۶ صندوق دار صفر نیز چنین قیمتی ندارد.

 

منبع : ویرلن