کوچ تویوتا سوپرای ۴ سیلندر به قاره همیشه‌سبز

تویوتا اواخر سال جاری با معرفی پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو روی سوپرا اقدام به ایجاد تنوع در خانواده این خودروی اسپورت خواهد کرد. به این ترتیب سوپرا با دو پیشرانه ۴ و ۶ سیلندر در دسترس خواهد بود. ژاپنی‌ها می‌گویند عرضه نسخه کم‌توان‌تر سوپرا باعث خواهد شد این خودرو در دسترس افراد بیشتری قرار گیرد زیرا قیمت ارزان‌تری خواهد داشت. البته قدرت کمتر به معنی هیجان کمتر رانندگی نخواهد بود زیرا پیشرانه کوچک‌تر سوپرا مزیت‌های خاص خودش را دارد.

این پیشرانه ۴ سیلندر با گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک جفت شده است. نیروگاه موردبحث قدرت ۲۵۴ اسبی و گشتاور ۴۰۰ نیوتون متری داشته و اگرچه قدرت و گشتاور آن به اندازه خروجی ۳۴۰ اسبی و گشتاور ۵۰۰ نیوتون متری پیشرانه ۳ لیتری نیست اما باعث ایجاد شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۵٫۲ ثانیه‌ای و حداکثر سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعتی می‌شود.

اما کاهش قدرت پیشرانه با هندلینگی درخور جبران شده است. این خودرو باعث شده وزن سوپرا در مقایسه با نسخه قوی‌تر ۱۰۰ کیلوگرم کاهش یابد. همچنین پیشرانه کوچک‌تر سوپرا نزدیک‌تر به مرکز خودرو نصب شده و به این ترتیب سوپرای ۲ لیتری توازن وزنی ۵۰/۵۰ را به دست آورده است.

مدل پایه سوپرا با رینگ‌های ۱۸ اینچی، سیستم صوتی با ۴ بلندگو، صندلی‌های اسپورت آلکانترا، تشخیص عابران پیاده، دستیار حفظ خودرو بین خطوط، دستیار سرعت هوشمند، تشخیص علائم جاده‌ای و… عرضه می‌شود.

سه پکیج سفارشی کانکت، اسپورت و پریمیوم نیز در دسترس است که اولی شامل ارتباط ناوبری و… می‌باشد. پکیج اسپورت باعث ارتقای ترمزها، سیستم تعلیق و دیفرانسیل می‌شود.

نهایتاً هم پکیج پریمیوم است که شامل سیستم صوتی پریمیوم JBL با ۱۲ بلندگو، هدآپ دیسپلی، شارژر بی‌سیم گوشی، صندلی برقی با حافظه و صندلی‌های چرمی مشکی می‌باشد.

این خودرو همچنین در نسخه سفارشی فوجی اسپیدوی ادیشن هم قابل‌خرید خواهد بود که دارای ویژگی‌های خاص و متمایزی همچون رنگ سفید متالیک، رینگ‌های ۱۹ اینچی مشکی مات و آینه‌بغل‌های قرمزرنگ می‌باشد. داخل کابین این سوپرای سفارشی هم تریم فیبر کربن و پوشش آلکانترای مشکی و قرمز بکار می‌رود. فوجی اسپیدوی ادیشن به‌صورت استاندارد با پکیج‌های کانکت و اسپورت عرض می‌شود.

 

سوپرای جدید و کم‌رمق‌تر با قیمت ارزان‌تری عرضه خواهد شد. اگرچه نسخه سفارش فوجی اسپیدوی ادیشن تنها به تعداد ۲۰۰ دستگاه تولید خواهد شد اما به نظر نمی‌رسد که نسخه ۲ لیتری عادی آن محدودیتی در تولید داشته باشد. قیمت این خودرو در آینده اعلام خواهد شد.