پشت پرده نام‌گذاری هایپرکار مک‌لارن سنا

زمانی که مک لارن از هایپرکار جدید خود و جانشین P1 اسطوره‌ای رونمایی کرد نام نمادین و برجسته سنا را انتخاب کرد. مک لارن این خودرو را به پاس گرامیداشت آیرتون سنا راننده فرمول ۱ که به‌صورت تراژیکی در مسابقه سال ۱۹۹۴ فوت کرد، سنا نام‌گذاری کرده است. اگرچه سنا کل حرفه رانندگی خود را در مک لارن سپری نکرده اما از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۳ در این تیم بوده است. در خلال آن سال‌ها سنا سه بار قهرمانی را برای مک لارن به ارمغان آورده است. تصمیم مک لارن برای استفاده از نام سنا روی هایپرکار جدید کمپانی به سادگی گرفته نشده است. در ویدئوی جدید منتشر شده طراحان و مهندسان این برند دلیل استفاده از نام سنا را تشریح کرده‌اند.


دن پری ویلیامز، مدیر طراحی مهندسی مک لارن می‌گوید:

ارزش‌ها و طرز رانندگی و پیش‌بینی‌های او به همراه تلاش برای تأثیر فوق‌العاده روی زندگی‌اش باعث شده مک لارن این نام را انتخاب کند.


مارکوس ویت نیز می‌گوید:

آیرتون وسواس زیادی برای توجه به جزئیات و سریع رفتن داشت.

Ayrton Senna
Ayrton Senna

ریچارد فارکوهر، مدیر مهندسی قوای محرکه و خودروی مک لارن نیز می‌گوید:

تمرکز و پیش‌بینی و تخمین‌های سنا برای رد کردن محدودیت‌ها احساس‌برانگیز است. او همواره روی بهترین‌ها تمرکز داشت.


ویدئوی مورد بحث واقعاً زیباست زیرا مهندسان و طراحان درباره سنا و میراث او صحبت می‌کنند.


همه‌چیز مک لارن سنا درباره فوق‌العاده بودن است. این خودرو که اوایل سال جاری معرفی شده دارای طراحی وحشی‌ای است که البته بهترین و جذاب‌ترین طراحی نیست. طراحی سنا به خاطر سریع‌ترین و چابک‌ترین بودن در پیست خلق شده است. پیشرانه ۸ سیلندر ۴ لیتری بای توربوی این خودرو قدرت ۷۸۹ اسب بخاری داشته و به لطف بال‌های بکار رفته داون فورس ۸۰۰ کیلویی تولید می‌کند.

آیا سنا پرچم‌دار پرفورمنس مک لارن باقی می‌ماند؟ آیا نسل بعدی سنا نیز تولید خواهد شد؟ مشخص نیست اما برای الان بهترین نامی که مک لارن برای هایپرکار جدید خود می‌توانست انتخاب کند همین سناست…

[دانلود ویدئو]