پرفروش‌ترین خودروهای جهان در فصل نخست سال ۲۰۱۷
سام کاویانی: باآنکه در دهه‌های اخیر سازندگان متعددی به صنعت خودرو ورود نموده و با کسب توفیقاتی چند، هیاهو و جنجال بسیاری را در این عرصه به راه انداخته‌اند ولی کماکان این کهنه‌کاران دیرین بازار هستند که ستاره تابناک آنها در کهکشان خودروسازی سخت می‌درخشد. تویوتا، فورد، فولکس و…نه خسته‌اند و نه از نفس افتاده‌اند و نه ذره‌ای از شور و جذابیت آنها کم شده است؛ آن‌ها پا به پای جوان‌ترها همچنان می‌تازند و دمادم در پی توان و نفسی دگرباره‌اند.


کرولا، سیویک، گلف، فوکوس و… تنها یک خودرو صرف نیستند، بلکه هرکدام باری از تجربه و کوهی از اطمینان را با خود حمل کنند و در سگمنت کاری خود جز مدعیانی شاخص و اثرگذار هستند. همین قضیه در جای خود موجب شده که رقابت با هر یک از آنها برای فعالان پیگیر این صنعت به‌غایت پیچیده و دشوار گردد. فعالان سخت‌کوشی که پیوسته در پی آنند که آنها را از موضع برتر خویش به زیر کشند.


البته ناگفته نماند که هر یک از این خودروها به‌تنهایی از شمارگان بالایی در تولید خود برخوردارند اما بسی ساده‌لوحانه است که تنها این عامل را در توفیقشان مدنظر قرار داده و از آیتم‌های مهم‌تری چون جذابیت و کیفیت محصول غافل بمانیم که چه بسی اگر چنین نبود ما شاهد حضور این نام‌ها نه در بازارهای چهار گوشه عالم، بلکه در زیر سوله‌های متروک و دورافتاده و یا در وادی سپری شده تاریخ بودیم.


در جدول زیر نام پرفروش‌ترین خودروهای جهان در فصل نخست سال ۲۰۱۷ درج شده است.

رتبه فروش نام خودرو میزان فروش درصد رشد سالانه
۱ تویوتا کرولا ۲۹۷,۴۷۱ ۰٫۹ –
۲ فورد سری F ۲۴۴,۷۰۹ +۹٫۸
۳ فولکس‌واگن گلف ۲۲۰,۱۴۰ -۱۰٫۱
۴ هوندا CR-V ۲۱۴,۱۴۴ +۱۴٫۴
۵ هوندا سیویک ۱۷۹,۹۴۸ +۳۰٫۶
۶ تویوتا RAV4 ۱۷۵,۰۹۵ +۹٫۳
۷ فورد فوکوس ۱۷۲,۹۲۷ -۹٫۱
۸ فولکس‌واگن پولو ۱۷۰,۹۸۴ -۴٫۱
۹ فولکس‌واگن تیگوآن ۱۷۰,۷۳۶ +۴۴٫۷
۱۰ تویوتا هایلوکس ۱۶۸,۳۷۰ +۱٫۸

منبع: Focus2move