نگاهی به سریع‌ترین کوروت‌های تاریخ در پیست نوربرگ‌رینگ

شورلت کوروت در حال تجربهٔ تحول بسیار بزرگی است زیرا پس از ۶۶ سال، برای اولین بار به ترکیب موتور وسط روی آورده تا بتواند بیش‌ازپیش در برابر سوپراسپرت‌های اروپایی عرض‌اندام کند؛ اما کوروت با همین ترکیب موتور جلوی فعلی هم تاکنون موفقیت‌ها و افتخارات زیادی کسب کرده است که یکی از این افتخارات، ثبت زمان‌های قابل‌توجه در پیست مشهور نوربرگ‌رینگ است. ثبت زمان و شکستن رکورد در این پیست برای اکثر خودروهای اسپرت و سوپراسپرت دنیا اهمیت زیادی دارد چراکه توانایی‌های بالای آن‌ها را نشان می‌دهد. به همین دلیل، کوروت هم تاکنون بارها به جهنم سبز رفته و اقدام به تایم زنی کرده است. حال در ادامهٔ این مطلب نگاهی خواهیم داشت به سریع‌ترین کوروت‌های تاریخ در پیست نوربرگ‌رینگ.

۴- کوروت C6 Z06 مدل ۲۰۱۲

زمان: ۷ دقیقه و ۲۲ ثانیه

نسخهٔ Z06 از نسل قبلی کوروت برای اولین بار در اواسط سال ۲۰۰۵ معرفی شده و با مدل ۲۰۰۶ به بازار عرضه گردید. این خودرو به پیشرانهٔ LS7 جنرال موتورز مجهز شده بود که از نوع ۷ لیتری V8 تنفس طبیعی با ۵۰۵ اسب بحار قدرت و ۶۳۷ نیوتن متر گشتاور بود. این قدرتمندترین پیشرانهٔ تنفس طبیعی در بین محصولات تولیدی جنرال موتورز محسوب می‌شد. کوروت Z06 برای اولین بار در همان سال ۲۰۰۵ به نوربرگ‌رینگ رفت و زمان ۷ دقیقه و ۴۳ ثانیه را به ثبت رساند. سپس چند سال بعد، Z06 بار دیگر راهی جهنم سبز شد و با رانندگی آقای «جیم مِرو»، این بار با ثبت زمان ۷ دقیقه و ۲۲ ثانیه، رکورد خود را به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشید. کوروت C6 Z06 با ثبت این زمان، بالاتر از پورشه ۹۱۱ GT2 RS نسل ۹۹۷ (نسل قبلی) قرار گرفت.

۳- کوروت C6 ZR1 مدل ۲۰۱۲

زمان: ۷ دقیقه و ۱۹ ثانیه

پرچم‌دار خانوادهٔ کوروت یعنی مدل ZR1 در نسل قبلی در دسامبر سال ۲۰۰۸ رسماً رونمایی شد. کوروت C6 ZR1 به پیشرانهٔ ۶٫۲ لیتری V8 سوپرشارژ با نام LS9 مجهز شده بود. این موتور قدرت فوق‌العاده‌ای برابر با ۶۴۰ اسب بخار و گشتاور ویرانگری معادل ۸۲۰ نیوتن متر تولید می‌کرد. کوروت ZR1 برای ثبت زمان چندین بار به نوربرگ‌رینگ رفت و با راننده‌های مختلف شانس خود را امتحان کرد. طی این تایم زنی‌ها، ZR1 همواره رکورد خود را بهبود بخشید تا اینکه نهایتاً در تاریخ ۹ ژوئن ۲۰۱۱ یعنی تنها چند روز قبل از تایم زنی Z06، بزرگ خاندان کوروت با رانندگی «جیم مرو» بهترین زمان خود یعنی ۷ دقیقه و ۱۹ ثانیه را در جهنم سبز به ثبت رساند. بسیاری این ماشین را اولین کوروتی می‌دانند که توانست سرانجام در نوربرگ‌رینگ جایگاه مناسبی را در بین سوپراسپرت‌های برتر جهان به خود اختصاص دهد.

۲- کوروت C7 Z06 مدل ۲۰۱۷

زمان: ۷ دقیقه و ۱۳ ثانیه

شورلت نسل هفتم کوروت را با نام C7 رسماً در نمایشگاه دیترویت ۲۰۱۳ رونمایی کرد و تنها یک سال بعد، نسخهٔ Z06 این نسل هم در همین نمایشگاه معرفی شد. Z06 در نسل جدید به پیشرانهٔ ۶٫۲ لیتری V8 سوپرشارژ با ۶۵۰ اسب بخار قدرت و ۸۸۰ نیوتن متر گشتاور مجهز شده است که این یعنی Z06 نسل C7 از ZR1 نسل C6 قدرت بیشتری دارد. این موتور که LT4 نام دارد، بر اساس همان پیشرانهٔ LS9 نسل قبلی ZR1 ساخته شده است. Z06 جدید در پیست هم عملکرد بهتری نسبت به ZR1 نسل قبل داشت. این خودرو در تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۱۷ موفق به ثبت زمان ۷ دقیقه و ۱۳ ثانیه در نوربرگ‌رینگ شد و سریع‌ترین کوروت تاریخ در جهنم سبز لقب گرفت.

۱- کوروت C7 ZR1 مدل ۲۰۱۸

زمان: ۶ دقیقه و ۵۷ ثانیه

نسل کنونی کوروت ZR1 قوی‌ترین و سریع‌ترین کوروت تاریخ محسوب می‌شود. این خودرو که رسماً در نمایشگاه دوبی ۲۰۱۷ رونمایی شد، به نیروگاه ۶٫۲ لیتری V8 سوپرشارژ با نام LT5 مجهز شده که ۷۵۵ اسب بخار قدرت و ۹۷۰ نیوتن متر گشتاور دارد. کوروت C7 ZR1 تاکنون چندین بار در نوربرگ‌رینگ رؤیت شده و اقدام به تایم زنی کرده است اما هنوز هیچ زمان رسمی برای آن اعلام نشده است؛ اما چندی پیش در تصویری که از هدایای بازنشستگی آقای «جیم مِرو» منتشر شد، زمان ۶ دقیقه و ۵۷ ثانیه برای ZR1 دیده شد. هرچند این زمان هنوز توسط جنرال موتورز رسماً تأیید نشده است اما احتمال صحت آن بسیار زیاد است؛ بنابراین کوروت ZR1 جدید اولین کوروت تاریخ با زمان زیر هفت دقیقه در نوربرگ‌رینگ محسوب می‌شود. ZR1 با این زمان، پس از لامبورگینی اونتادور SVJ، پورشه ۹۱۱ GT2 RS، لامبورگینی اوراکان و پورشه ۹۱۱ GT3 RS، چهارمین خودروی سریع نوربرگ‌رینگ لقب گرفته و دقیقاً هم‌ردیف پورشه ۹۱۸ قرار می‌گیرد.