عملکرد بسیار قوی پورشه در برابر رقبای اصلی
با انتشار آمار فروش پورشه در سال ۲۰۱۷ شاهد رکوردشکنی دوباره این خودروساز محبوب بودیم. پورشه در سال پیش ۲۴۶۳۷۵ دستگاه خودرو به مشتریان تحویل داده است.

2017 porsche lineup
این رکورد نشان دهنده افزایش ۴ درصدی نسبت به سال قبل از آن بوده است. همچنین فروش پورشه از ۱۸۷۲۰۸ دستگاه در سال ۲۰۱۵ به ۲۲۵۱۲۱ دستگاه در سال ۲۰۱۶ رسیده بود.

Porsche_911_GTS
البته موضوع گیراتر چگونگی دو برابر کردن فروش پورشه است. تنها ۶ سال پیش یعنی در سال ۲۰۱۱ فروش جهانی این خودروساز ۱۱۶۹۷۸ دستگاه و یا به عبارتی کمتر نصف میزان فروشی بود که در سال ۲۰۱۷ ثبت شده است.

porsche-911-carrera-4s-
خب دلیل این کار چیست؟ ماکان! کراس اوور کامپکت پورشه در سال ۲۰۱۴ معرفی شده و از آن زمان تاکنون به محبوب‌ترین محصول این برند بدل گشته است. سال پیش بیش از ۹۷ هزار دستگاه ماکان فروخته شده که تقریباً به اندازه کل فروش پورشه در سال ۲۰۱۰ بوده و با بهترین رکورد فروش پورشه تا آن زمان یعنی ۹۸۶۵۲ دستگاه در ۲۰۰۸ تقریباً برابری می‌کند.

پورشه ماکان توربو
همچنین نباید از نسل جدید پانامرا غافل شد به گونه‌ای که میزان فروش این محصول لوکس با افزایش چشمگیر ۸۳ درصدی به ۲۸ هزار دستگاه رسیده است. پورشه توانسته حدود ۲۵ هزار دستگاه از مدل‌های ۷۱۸ و بیش از ۳۲ هزار دستگاه از مدل‌های گوناگون ۹۱۱ را بفروشد. همچنین کاین نیز فروش ۶۴ هزار دستگاهی داشته است.

Porsche-Panamera-lineup
بازار چین همچنان بزرگ‌ترین بازار تکی پورشه بوده و فروش آن با رشد ۱۰ درصدی به ۷۱۵۰۸ دستگاه رسیده است. فروش پورشه با افزایش ۲ درصدی در آمریکا به ۵۵۴۲۰ درصد رسیده درحالی‌که در وطن خود یعنی آلمان شاهد افت ۳ درصدی و فروش ۲۸۳۱۷ دستگاهی بوده است.

Porsche 718 GTS
در مقام مقایسه باید گفت استون مارتین که از جمله رقبای اصلی پورشه می‌باشد تنها ۵۱۱۷ دستگاه خودرو در سال ۲۰۱۷ فروخت که رشد ۵۸ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد. جگوار نیز علیرغم گسترش سبد محصولات خود هنوز هم نتوانسته با میزان فروش پورشه برابری کند و در سال ۲۰۱۷ تنها تعداد ۱۷۸۶۰۱ دستگاه خودرو فروخته است؛ و مزراتی؟ این خودروساز هنوز آمار فروش سال ۲۰۱۷ را اعلام نکرده اما در سال ۲۰۱۶ با فروش ۴۲۱۰۰ دستگاهی رکورد زده است. در حقیقت مزراتی یک‌صد هزارمین خودروی تاریخ خود را کمتر از یک سال پیش فروخت که تنها اندکی بیشتر از فروش ماکان در سال ۲۰۱۷ بوده است.


حتی اگر به این آمار فروش چند هزار دستگاهی مک لارن، فراری و لامبورگینی را هم که هنوز منتشر نشده اضافه کنید بازهم خواهید دید که پورشه در مقابل مجموع فروش رقبای اصلی خود عملکرد بهتری داشته و بیشتر از آن‌ها خودرو فروخته است. این عملکرد بسیار قابل‌توجه است اما رقبا هم سخت در تلاش هستند تا به پورشه برسند…