شباهت‌های داچیا داستر و فورد موستانگ!

اکثر آمریکایی‌ها داچیا داستر را احتمالاً خودرویی متعلق به گذشته می‌دانند. برای آشنایی افرادی که شاید این خودرو را به یاد نداشته باشند باید گفت داستر شاسی‌بلندی ارزان‌قیمت با برند رومانیایی داچیاست. این خودرو به عنوان پرچم‌دار داچیا مطرح بوده و حتی نامزد خودروی سال ۲۰۱۹ هم می‌باشد.


داستر که قبلاً موفقیت خود را ثابت کرده هیچ قرابتی با خودروهای پرفورمنس و اسپورت ندارد. این یک شاسی‌بلند سنتی با کابینی جادار و پیشرانه‌های بنزینی و دیزلی توربو است. آیا داستر وجه اشتراکی با فورد موستانگ دارد؟ اگر از رنو بپرسید خواهد گفت بله. آیا این موضوع واضح نیست؟!

داچیا داستر جدید نیوفیس
فرانسوی‌ها که داچیا را حدود دو دهه‌ی پیش نجات داده و به لطف سرمایه‌گذاری در آن یک شرکت موفق را ایجاد کردند اعتقاد دارند داستر برای داچیا همانند موستانگ برای فورد است. رنو می‌گوید داستر برای داچیا به همان اندازه‌ی موستانگ برای فورد نمادین است. این موضوع در مصاحبه‌ی اخیر مدیر طراحی گروه رنو آقای لارنس ون دن آکر با اتوکار مطرح شده است.

او می‌گوید:

داستر برای داچیا شبیه موستانگ برای فورد است. این خودرو یک محصول نمادین با هویتی پررنگ است که قوی‌تر از برند می‌باشد.

داچیا سال پیش بیش از ۴۶۰ هزار دستگاه در سراسر جهان به فروش رساند که ۱۴۵۶۸۲ دستگاه آن داستر بوده است. تا به اینجای سال و در ۸ ماهه اول سال جاری تعداد ۱۳۰۸۸۵ دستگاه داستر فروخته شده که همین موضوع نشان دهنده‌ی عملکرد بسیار خوب این شاسی‌بلند می‌باشد.


داچیا اوایل ماه جاری اقدام به نصب پیشرانه‌ی ۱٫۳ لیتری توربوی جدید روی داستر کرد. این پیشرانه که دو قدرت متفاوت ۱۳۰ و ۱۵۰ اسب بخاری دارد توسط رنو و دایملر توسعه یافته است. علاوه بر پیشرانه‌ی جدید، داستر از سیستم اطلاعات سرگرمی ارتقا یافته با پشتیبانی از اندروید اتو و اپل کارپلی سود می‌برد.