تأیید تولید سوپرکار آئودی P18 E-Tron

کانسپت فوق‌العاده برجسته‌ی آئودی P18 E-Tron که در هفته‌ی خودرویی مونتری ۲۰۱۸ رونمایی شد چراغ سبز تولید را دریافت کرده است. برام شوت مدیرعامل آئودی در مصاحبه با اتوویک اعلام کرده این سوپرکار الکتریکی در یکی دو سال آینده وارد خط تولید می‌شود. البته تنها ۵۰ دستگاه از این سوپرکار تولید خواهد شد.


جزئیات نسخه‌ی تولیدی ناچیز هستند. ما می‌دانیم که سه پیشرانه‌ی الکتریکی نیروبخش کانسپت P18 بوده‌اند و مجموع خروجی آن‌ها به ۶۷۱ اسب بخار و گشتاور آن‌ها نیز به ۸۳۰ نیوتون متر می‌رسید. البته گزینه‌ی افزایش قدرت موقتی و رسیدن به ۷۶۴ اسب بخار نیز وجود داشته است. ظاهراً کانسپت موردبحث شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت حدود ۲ ثانیه‌ای داشته و امیدواریم این پرفورمنس فوق‌العاده در نسخه‌ی تولیدی هم دیده شود.


از نظر شعاع حرکتی، آئودی قول داده از باتری حالت‌جامد با ظرفیت ۹۵ کیلووات ساعتی استفاده کند. کانسپت P18 محدوده حرکتی حدود ۵۰۰ کیلومتری داشته است. این باتری با استفاده از شارژر ۸۰۰ ولتی تنها در ۱۵ دقیقه به‌صورت کامل شارژ می‌شود و توانایی شارژ بی‌سیم را نیز دارد.


اما کانسپت فوق‌العاده‌ی آئودی یک ویژگی خاص هم دارد و آن موقعیت رانندگی قابل جابجایی است. همانند مک لارن F1 غربیلک فرمان در مرکز کابین است اما برخلاف آن، می‌توان فرمان را به راست یا چپ انتقال داد. البته مطمئن نیستیم که این ویژگی به مدل تولیدی راه یابد اما در نسخه‌ی مفهومی کاملاً جذاب به نظر می‌آید.


اشاره‌ای به قیمت و زمان عرضه‌ی این سوپرکار الکتریکی نشده اما با توجه به ظاهر مدل مفهومی شاید فاصله‌ی چندانی با معرفی نسخه‌ی تولیدی نداشته باشیم.