اسمارت با همکاری جیلی صرفاً به سازندهٔ کراس‌اوور تبدیل خواهد شد

حدود یک ماه پیش، دایملر کارخانهٔ اسمارت خود در فرانسه را به شرکت اینیوس فروخت تا در آنجا آفرودر خود بنام گرنادیر را تولید کند. البته این کارخانه تحت مالکیت اینیوس همچنان به تولید اسمارت فورتو ادامه خواهد داد اما به‌زودی این خودروی کوچک جای خود را به محصول کاملاً جدید و البته متفاوتی خواهد داد. به گفتهٔ اتو نیوز، اسمارت با همکاری جیلی در حال کار روی یک کراس‌اوور کوچک است که روی پلت‌فرم SEA شریک چینی ساخته می‌شود. دایملر و جیلی سال گذشته همکاری خود باهم ر اعلام کردند و گفته می‌شود کراس‌اوور اسمارت اولین ثمرهٔ همکاری آن‌ها خواهد بود.

به گفتهٔ رئیس اسمارت «دنیل لسکو»، کراس‌اوور جدید این شرکت تأثیر منفی روی فروش محصولات کامپکت مرسدس بنز نخواهد گذاشت. علاوه بر این کراس‌اوور کوچک، بعداً یک نمونهٔ دیگر که احتمالاً بزرگ‌تر خواهد بود هم به سبد محصولات اسمارت اضافه خواهد شد اما هیچ‌کدام از این دو مدل حداقل در ابتدا در بازار ایالات‌متحده عرضه نمی‌شوند زیرا اسمارت همچنان روی بازارهای اروپا و چین متمرکز خواهد بود. لسکو دراین‌باره گفته است:

این نه‌تنها در اروپا بلکه در چین هم پتانسیل بسیار بزرگی است. کراس‌اوورها در بین همهٔ خودروهای سواری در چین به محبوب‌ترین گزینه‌ها تبدیل شده‌اند اما نگران نباشید زیرا کراس‌اوور جدید ما فقط مخصوص چین نخواهد بود و ما آن‌را به بازار اروپا هم خواهیم آورد

تبدیل اسمارت از یک خودروسازی کوچک به سازندهٔ کراس‌اوور یعنی این برند یکی از مشخصه‌های اصلی خود یعنی اندازهٔ کوچک محصولاتش را از دست خواهد داد. با این برنامهٔ جدید، محصولات این شرکت دیگر کوچک‌ترین خودروهای بازار نخواهند بود و اسمارت‌ها حتی کمی هم افزایش ارتفاع خواهند داشت. لسکو دراین‌باره می‌گوید:

دیگر برای ما طول خودرو به‌تنهایی یک عامل تعیین‌کننده نیست. ما الزامات اسمارت را دوباره تعریف کرده‌ایم. ما می‌خواهیم حتی کمی لوکس‌تر شویم