آیا مردم واقعاً خودران‌ها را می‌خواهند؟!

موسسه تحقیقات و مشاوره‌ای Ipsos اخیراً به دنبال یافتن پاسخی درباره سؤالی مهم بوده است: آیا مردم واقعاً خودروهای خودران را می‌خواهند؟


Ipsos برای این مطالعه نظرات ۲۱۵۴۹ مشتری از ۲۸ کشور جهان را که سن بین ۱۸ تا ۲۴ سال داشته‌اند را جویا شده است. مطالعه مورد بحث از ۲۷ نوامبر ۲۰۱۷ تا ۸ دسامبر همان سال انجام شده بنابراین نظرات اخذ شده پیش از رخ دادن تصادف و فوت یک نفر در حادثه خودروی خودران اوبر و همچنین پیش از جریمه یکی از خودران های جنرال موتورز در سان‌فرانسیسکو بوده است. شاید این اخبار جدید نظرات مصرف‌کنندگان درباره خودروهای خودران را تا حدی تغییر دهند اما یافته‌های Ipsos هنوز هم جذابیت بسیار بالایی دارند.

mercedes self driving
بنا به گزارش این موسسه تنها ۲۲ درصد آمریکایی‌ها و ۱۸ درصد کانادایی‌ها به استفاده از خودروهای خودران علاقه دارند. این شاخص در خارج از آمریکای شمالی کمی بالاتر و برابر با ۳۰ درصد بوده اما هنوز هم آمار بسیار کمی است. همچنین ۵۴ درصد آمریکایی‌ها گفته‌اند درباره خودروهای خودران مطمئن نیستند اما ایده پشت آن‌ها را جالب دانسته‌اند. در عین حال ۲۴ درصد باقی مانده نیز گفته‌اند هرگز از یک خودروی خودران استفاده نخواهند کرد.

autonomous ford
آمریکایی‌ها همچنین بجای استفاده از خودروهای خودران عضو سرویس اشتراک خودروی بیشتر به خرید یک خودروی خودران علاقه دارند. از میان افراد نظرسنجی شده ۳۷ درصد گفته‌اند یک خودروی مجهز به تکنولوژی خودران را می‌خرند درحالی‌که تنها ۱۸ درصد افراد به استفاده از سرویس‌های شرکت‌هایی همچون اوبر یا لیفت علاقه نشان داده‌اند. مردم خیلی به پرداخت ماهانه به منظور دسترسی به خودرو نیز علاقه نداشته و تنها ۱۲ درصد افراد گفته‌اند که این کار را انجام می‌دهند.


اما جالب‌توجه‌ترین تکنولوژی خودران از نظر آمریکایی‌ها تکنولوژی پارک خودکار بوده و ۵۸ درصد افراد گفته‌اند در صورت نصب چنین سیستمی در خودرو قطعاً از آن استفاده خواهند کرد. تنها ۵۳ درصد افراد از سیستم‌های خودران در بزرگراه استفاده خواهند کرد هرچند همین میزان از نظرسنجی شدگان نیز می‌گویند از چنین سیستم‌هایی در زمان سفر، رانندگی روزمره و جاده‌های ناشناس استفاده خواهند کرد. تنها ۴۰ درد افراد گفته‌اند که از چنین سیستم‌هایی در شرایط آب و هوایی بد همچون باران یا برف سود خواهند برد.


البته جالب‌ترین نتیجه به دست آمده اینکه ۵۸ درصد طرفداران دمکرات‌ها و ۶۷ درصد طرفداران جمهوری خواهان خود را به عنوان طرفدار یک خودرو یا موتورسیکلت معرفی کرده‌اند. بدین ترتیب بسیاری از افراد علاقه زیادی به خرید خودروی خودران ندارند. Ipsos می‌گوید این امر مدرکی دال بر جنگ فرهنگی قریب‌الوقوع بین طرفداران تکنولوژی خودران و افرادی است که می‌خواهند خود کنترل وسیله نقلیه را در دست داشته باشند.