جنگ خانوادگی پورشه پانامرا توربو S E-Hybrid و آئودی R8


پورشه پانامرا توربو S E-Hybrid در تئوری یک هاچبک است اما همان‌گونه که ویدئوی پیش رو نشان خواهد داد، این محصول آلمانی از یک هاچبک عادی چندین فرسنگ فاصله دارد. دست‌اندرکاران رسانه اتوکار تصمیم گرفته‌اند تا نسخه پرچم‌دار این خودرو را در یک دوئل تمام‌عیار روبروی خودروی کاملاً متفاوتی که یک سوپرکار مشهور است قرار دهند. خودروی یاد شده آئودی R8 V10 استاندارد است بنابراین بجای قدرت ۶۰۲ اسب بخاری نسخه پلاس از قلب آهنین با خروجی ۵۳۲ اسب بخار استفاده می‌کند.


چرا در دنیای امروزی یک سوپرکار تنفس طبیعی باید در برابر هاچبکی هیبریدی قرار گیرد؟ تنها برای لذت و هیجان! اگرچه وزن می‌تواند بزرگ‌ترین دشمن پرفورمنس باشد اما در این درگ فاکتورهای دیگری را نیز باید در نظر گرفت. علیرغم این پانامرا ۷۱۵ کیلوگرم سنگین‌تر است اما پیشرانه ۶۸۰ اسب بخاری آن نیز حرف‌های بسیار زیادی برای گفتن دارد.


پانامرا در خط مستقیم و استارت سریع‌تر است! چگونه ممکن است؟! خب بیایید نگاهی به فاصله گشتاوری بین دو خودرو بیندازیم. به لطف قوای محرکه هیبریدی که از یک پیشرانه ۸ سیلندر ۴ لیتری بای توربو و واحدی الکتریکی تشکیل شده، پانامرا گشتاور بسیار عظیم ۸۵۰ نیوتون متری دارد. شاید پیشرانه آئودی پرحجم‌تر باشد (۱۰ سیلندر ۵٫۲ لیتری) اما فاقد پرخوران و بوست الکتریکی بوده و به همین خاطر تنها ۵۴۰ نیوتون متر گشتاور دارد. با حسابی سرانگشتی می‌توان فهمید پانامرا ۳۱۰ نیوتون متر گشتاور بیشتری دارد.


هنوز هم R8 یک سوپرکار ناب بوده درحالی‌که پانامرا بیشتر یک خودروی خانوادگی لوکس و اسپورت است بنابراین این مسابقه باید نزدیک باشد. البته این‌گونه نیست! پورشه در شتاب‌های ۹۶ و ۱۶۱ کیلومتر در ساعت سریع‌تر بوده و همچنین در رقابت‌های ۴۰۰ متر و ۶۰۰ متر نیز دست برتر را دارد. در پایان مسافت ۶۰۰ متر پانامرا هنوز هم سرعت بالاتری دارد.

قطعاً این‌ها رکوردهای فوق‌العاده‌ای هستند مخصوصاً اگر بتوانید پانامرا توربو S E-Hybrid را بخرید. ژرمن‌ها خودرویی لوکس، کاربردی و بسیار سریع ساخته‌اند. شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت پانامرا تنها ۳٫۱۸ ثانیه طول کشیده و در ۷٫۵۳ ثانیه نیز از سکون به سرعت ۱۶۱ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

قیمت پایه چنین خودروی توانایی ۱۸۴۴۰۰ دلار بوده و بدین ترتیب پانامرا توربو S E-Hybrid حدود ۱۹۵۰۰ دلار گران‌تر از آئودی R8 استاندارد می‌باشد. نسخه پلاس این سوپرکار ۱۰ هزار دلار گران‌تر از پانامرا بوده و ۷۰ اسب بخار و قوی‌تر می‌باشد. این خودرو همچنین نسبت به نسخه استاندارد خود ۲۰ نیوتون متر گشتاور بیشتر داشته اما انتظار نداریم در مسابقه درگ با پانامرا تفاوت چندان زیادی وجود داشته باشد.


اگرچه پانامرا از قوای محرکه هیبریدی که نشان‌دهنده آینده است سود می‌برد اما به نظر می‌رسد پیشرانه R8 بازنشسته خواهد شد زیرا آئودی گفته سومین نسل این سوپرکار تولید نخواهد شد. با این وجود درگ برگزار شده کل قضیه را بازگو نمی‌کند زیرا پرفورمنس یک خودرو با میزان سریع بودن در مسابقه‌ای درگ توصیف نمی‌شود.

[دانلود ویدئو]

پرونده قاچاق ۶۴۰۰خودرو امنیتی شد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، مجتبی خسروتاج با اشاره به این‌که بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از توقف ثبت سفارش واردات خودرو​ تخلف صورت گرفته است، گفت: برای روشن شدن این موضوع پرونده تخلفات به دستگاه‌های ذی‌ربط امنیتی قضایی ارسال شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت با ابراز این‌که حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت­­­ در چندین نوبت در این باره که برخی ثبت سفارش واردات خودروها مورد تأیید نیست، اطلاع‌رسانی کرده است گفت: علی‌رغم آن‌که تیرماه پارسال بارها اعلام شد ثبت سفارش واردات متوقف شده است اما خودروهایی از مسیر گمرکات ترخیص شده که ثبت سفارشات آنها بعد از تاریخ اعلامی بوده است.

وی با تأکید بر این‌که قطعاً در این باره تخلف صورت گرفته است گفت: این اشکال هم می‌تواند در سیستم و هم در افرادی باشد که در ارتباط با ثبت سفارش بودند ولی وقتی موضوع را با شرکتهای واردکننده در میان می‌گذاریم می‌گویند “کارمندانمان ثبت سفارش انجام داده‌اند و ما از آن بی‌خبریم”.

خسروتاج با یادآوری این‌که فعلاً نباید قضاوت‌های زودهنگام انجام داد و باید منتظر رسیدگی‌ها بود گفت: ما هم تأیید می‌کنیم تخلفاتی صورت گرفته و اعلام هم کردیم که کدام شرکتها و کدام واردکنندگان چه نوع تخلفاتی انجام داده‌اند، چون این موارد اشکال، در شرایطی انجام شده که مرتب اطلاع‌رسانی می‌کردیم در این ایام ثبت سفارش برای این افراد و شرکتهای خاص ممنوع است، اما این‌که آنها چطور توانستند این کار را انجام دهند باید رسیدگی شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت­ درباره تعداد خودروهای ترخیص‌شده پس از اعلام توقف ثبت سفارش واردات نیز گفت: آمار ثبت سفارش هیچ‌گاه آمار قطعی واردات نیست و ممکن است به‌دلیل کمبود منابع ریالی یا ارزی واردکننده به‌تعداد ثبت سفارش، خودرو وارد نشود.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته نیز چندین برابر واردات ثبت سفارش انجام شده است، کما این‌که تجارب ما نشان می‌دهد شاید در یک سال ۴۰۰‌ــ‌۳۰۰ هزار دستگاه ثبت سفارش واردات خودرو شده باشد اما در عمل حدود ۷۰ هزار دستگاه وارد شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: آن‌چه ­­را به‌عنوان ثبت سفارش فاقد اصالت شناسایی شده به گمرکات اعلام کردیم و این گمرکات هستند که باید ­بگویند چه‌تعداد خودروهایی که اعلام کردیم ثبت سفارشات آنها واقعی نیست،­ ترخیص شده که باید تخلفات واردکنندگان خودروهای ترخیص‌شده رسیدگی شود.

خسروتاج ­گفت:‌ آنچه در حال حاضر در قالب ۶ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو مطرح می‌شود مواردی از ثبت سفارشهای خارج از تأیید ما است، که در واقع ما چنین ثبت سفارشی را در سیستم انجام ندادیم، حال این‌که چطور شرکتها و افراد توانسته‌اند ثبت سفارش انجام دهند باید به‌صورت فنی رسیدگی شود و گمرکات تعداد خودروهای ترخیص‌شده پس از اعلام توقف ثبت سفارش را باید اعلام کنند.

پیش از با مستنداتی خبر داده شده بود، بر اساس ابلاغیه اخیر دفتر مبارزه با جرائم سازمان‌یافته به گمرکات کشور بیش از ۶۴۰۰ خودرو به‌دلیل استفاده از ثبت سفارشهای غیرقانونی مشمول مقررات قاچاق کالا شدند.

احتمال توقف تولید برخی خودروها از دی‌۹۷/ در پی کیفیت بیشتر و قیمت مناسب‌تر کالا هستیم

نیره پیروزبخت با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما، افزود: با توجه به اینکه استانداردهای اجباری، کالاهای محدودی را در بر می‌گیرد بنابراین نشان استاندارد در بسیاری از کالاها وجود ندارد، اما در مواردی که نشان استاندارد وجود دارد در نظرسنجی‌های سال‌های ۹۵ و ۹۶ مردم نسبتاً راضی بودند، اما سازمان ملی استاندارد هنوز رضایت ندارد و امیدواریم بتوانیم دامنه استاندارد کالاها را بیشتر گسترش دهیم.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما،وی افزود: کشور ما دستخوش تحولات مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بوده است و در برخی موارد تولیدکنندگان تلاش می‌کردند فقط خود را سراپا نگه دارند و در پی استاندارد نبود.

پیروزبخت اضافه کرد: شکوفایی اقتصادی چند سال اخیر موجب شده است سطح و اجرای استانداردهای ما در واحدهای تولیدی و عرضه کننده‌های خدمت، بالاتر رود و این ارتقای کیفیت موجب شده است در بسیاری از موارد در بازارهای صادراتی جایگاه خوبی داشته باشیم.

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت:: مردم به نشان استاندارد اعتماد دارند، اما رضایت آن‌ها نسبی است و در برخی موارد رضایت کامل دارند و در برخی موارد رضایت آن‌ها کم است.

وی با اشاره به اینکه میزان رضایت مردم به روند توسعه مدیریت کیفیت کشور بستگی دارد، افزود: هر کالایی که اعتماد بیشتری را جلب کند رضایت مردم هم بیشتر می‌شود.

فرشید شکرخدایی عضو اتاق بازرگانی ایران نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت:تولیدکنندگان و کسانی که با سازمان ملی استاندارد به طور مستقیم کار می‌کنند مقداری در زمینه ساز و کارهای نظارتی و کنترل‌هایی که وجود دارد نگران هستند و در بسیاری از مواقع موارد مدنظرشان رعایت نمی‌شود و به نظر می‌رسد در چگونگی تعامل سازمان ملی استاندارد با آن‌ها باید بازنگری شود.

وی افزود: اعتماد عمومی به سازمان ملی و نشان استاندارد با توجه به قدمت ۸۰ ساله این سازمان، خوب است.

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: ایمنی و سلامت مردم، خط قرمز سازمان ملی استاندارد است بنابراین در هر جایی که سلامت و ایمنی مردم در میان باشد سختگیری می‌کنیم.

نیره پیروزبخت در ادامه افزود: سازمان ملی استاندارد، کالاهای مشمول استاندارد اجباری را پایش و نظارت می‌کند، اما این موضوع شاید در بخش استانداردهای اختیاری یا تشویقی تسری نیافته باشد.

وی افزود: تدوین استاندارد با اجماع نظر همه ذینفعان و ذیربطان است و این گونه نیست که سازمان ملی استاندارد به تنهایی همه استانداردها را تدوین کند.

پیروزبخت گفت: قرار است از امسال با توجه به تعاملی که این سازمان با سازمان‌هایی مانند سازمان دامپزشکی و غدا و دارو انجام می‌دهد موازی کاری‌ها در زمینه استاندارد حذف و فرآیندها کوتا شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه با بسیاری از کشورها، برای تبادل تجاری تفاهم نامه امضاء کردیم گفت: یکی از مواردی که همیشه در این زمینه به آن توجه می‌شود مقوله استاندارد چه برای واردات و چه برای صادرات است و هر کشوری بر اساس نیازهای خود استانداردهایش را تعریف می‌کند.

پیروزبخت با بیان اینکه در پی کیفیت بیشتر و قیمت مناسب‌تر کالا هستیم، افزود: در ۵ سال اخیر در پی استقلال رویکرد نوین استاندارد در کشورمان هستیم در این رویکرد بیشتر بحث کیفیت مطرح می‌شود و اینکه رضایت بیشتری وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: استانداردها به استاندادرهای بین المللی، منطقه ای، ملی و کارخانه‌ای تقسیم بندی می‌شود و هر تولیدکننده‌ای که استاندارد سختگیرانه تری را رعایت کند کیفیت کالای تولیدی اش بالاتر است.

وی با هشدار به خودروسازان داخلی مبنی بر لزوم رعایت استانداردهای لازم گفت: استانداردهای ما با استانداردهای روز اروپا منطبق است و با توجه به برنامه ریزی که در شورای سیاستگذاری خودرو داشتیم پنجاه و پنج استاندارد از یکم دی سال ۱۳۹۶ به ۶۱ استاندارد رسید و از یکم تیر سال ۱۳۹۷ به ۶۳ استاندارد و از یکم دی ۱۳۹۷ به ۸۵ استانداد خواهد رسید.

پیروزبخت تاکید کرد: از این تاریخ هر خودرویی که این استاندارد را پاس کند ادامه کارش را تایید می‌کنیم در غیر اینصورت تولیدش باید متوقف شود و این هم مطالبه مردم و هم دولت است.

ئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی هم گفت: استاندارد را نباید ترمز و مانع بدانیم بلکه استاندارد باید یاور همراه و کمک تولیدکننده باشد.

حمیدرضا فولادگر افزود: با قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد تلاش کردیم موازی کاری‌ها را در زمینه استاندارد کاهش دهیم و بر اساس این قانون، سازمان ملی استاندارد مرجع تدوین استانداردها و به روز رسانی آن است و فقط در برخی موارد از جمله استاندارد داوریی، استثنایی را برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار داریم.

عضو اتاق بازرگانی ایران هم گفت: بسیاری از استانداردهای ما از کشورهای دیگر مانند آمریکا، انگلیس، ژاپن و کره جنوبی گرفته و تدوین می‌شود، اما در بسیاری از مواقع، زیرساخت‌های لازم برای پیاده سازی آن استانداردها را نداریم.

شکرخدایی با اشاره به اینکه در بسیاری از موارد استانداردهای چندگانه داریم افزود: سازمان ملی استاندارد سازمان اصلی متولی استاندارد است، اما سازمان‌هایی مانند سازمان غذا و دارو و سازمان دامپزشکی هم مجموعه‌ای از استانداردها را تعریف می‌کنند.

وی اضافه کرد: در بسیاری از تولیدات نوین، هنوز استانداردی تدوین نشده و این موضوع مشکلاتی را ایجاد کرده است و در زمینه برخی کسب و کارهای صادراتی هم دچار چالش هستیم، زیرا در برخی موارد استانداردهای داخلی ما با استانداردهای خارجی هماهنگی ندارند و در بسیاری از مواقع هم استانداردهای داخلی ما در مقایسه با استانداردهای خارجی سختگیرانه‌تر عمل می‌کند.

شکرخدایی با اشاره به تعامل سازمان ملی استاندارد با بخش خصوصی و تولید کننده‌ها گفت: قانون جدید استاندارد نرخ کیفیت را مطرح کرده است که امیدواریم سازمان ملی استاندارد در نقش رگلاتور ظاهر شود و خودش راسا این کار را انجام ندهد و تعیین نرخ کیفیت را به تشکل‌های بخش خصوصی واگذار کند.

وی افزود: یکی ازنگرانی‌های بخش خصوصی این است، دوباره کنترل و سخت گیری‌های جدیدی بر تولید اعمال شود.

عباس سقایی کارشناس اقتصادی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: واژه استاندارد یعنی حداقل قابل قبول، اما کیفیت، مفهومی فراتر از آن دارد یعنی اینکه مشتری را وادار به خرید محصول کند.

وی افزود: مواردی مانند آزمایش درباره دوام و مصرف انرژی، استانداردهای سختی برای تولید کنندگان داخلی در نظر گرفته شده است.

ین کارشناس اقتصادی با بین اینکه متاسفانه شاهد محصولات بی کیفیت وارداتی هستیم، اضافه کرد: نظارت بر کالاهایی که می‌تواند بر مردم موثر باشد وظیفه سازمان ملی استاندارد است و سازمان‌های مرتبط هم باید در این مسیر کمک کنند.

علی اژدری کارشناس اقتصادی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: کیفیت در درجه اول، موضوع فنی و بنگاهی است تا استاندارد یعنی موضوع داخلی بنگاه است که باید بحث کیفی کالا را رعایت کند.

وی با بیان اینکه بحث استاندارد را هم می‌توانیم به عنوان شاخص کیفیت مطرح کنیم، افزود: با توجه به نوع علائم استاندارد کالا مصرف کننده متوجه شود که کالا از نظر کیفی در چه حدی است.

اژدری از سازمان ملی استاندارد خواست مجموعه‌ای از استانداردها را در مورد یک کالای خاص تعریف کند تا از این طریق رتبه بندی در مورد آن کالا انجام شود.

یک فوریت طرح ساماندهی بازار خودرو به تصویب رسید

به گزارش خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین، در نشست علنی امروز مجلس دو فوریت طرح ساماندهی بازار خودرو که به امضای ۲۱۷ نماینده رسیده بود، مورد موافقت قرار نگرفت.

بر اساس این گزارش در جلسه امروز مجلس، ۲۱۷ نماینده با امضای طرح تعیین ضوابط حقوق ورودی خودروهای سواری وارداتی و ساماندهی بازار خودرو این طرح را به جریان انداختند، اما پس از مطرح شدن سخنان مخالفان و موافقان دو فوریت آن به تصویب نرسید.

گفتنی است نمایندگان مجلس با ۱۴۲ رای موافق، ۷۶ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۵۲ نماینده حاضر با دو فوریت این طرح مخالفت کردند.

در ادامه رسیدگی یک فوریتی به این طرح مطرح شد که نمایندگان مجلس با ۱۶۲ رای موافق، ۶۸ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از ۲۵۱ نماینده حاضر با آن موافقت کردند.

به این ترتیب طرح تعیین ضوابط حقوق ورودی خودروهای سواری وارداتی و ساماندهی بازار خودرو به صورت یک فوریتی در مجلس مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

نسل جدید فورد موستانگ چه ویژگی‌هایی خواهد داشت؟

فورد اخیراً روز ملی موستانگ را با انتشار اخبار و بیانیه‌های گوناگون گرامی داشته و هم‌اکنون جزئیات جدیدی درباره نسل آینده این خودروی افسانه‌ای به گوش می‌رسند.


گفته می‌شود نسل جدید موستانگ اوایل دهه میلادی آینده معرفی خواهد شد. هنوز چیز زیادی درباره این خودرو نمی‌دانیم اما منابع خبری می‌گویند فورد نسخه چهار چرخ محرک و همچنین الکتریکی از محصول عضلانی سنتی خود را عرضه خواهد کرد.

هنوز چیزی به‌صورت رسمی تائید نشده اما فورد قبلاً برنامه‌های خود برای تولید موستانگ پلاگین هیبریدی را تائید کرده است. در خبر منتشر شده آمده که موستانگ جدید به عنوان مدل سال ۲۰۱۹ عرضه خواهد شد و آمریکایی‌ها قبلاً اعلام کرده‌اند این نسخه دارای پرفورمنسی مشابه با نسخه‌های ۸ سیلندر و گشتاور بیشتر در دورهای پایین خواهد بود.


فورد چیز زیادی درباره موستانگ هیبریدی نگفته اما مدیر بازاریابی این برند گفته که موستانگ هیبریدی به معرفی پتانسیل بیشتر این خودرو در بازارهایی همچون چین و اروپا کمک خواهد کرد.

خبر منتشر شده درباره موستانگ چهار چرخ محرک نیز جالب است زیرا این امر باعث افزایش جذابیت محصول فورد در بازارهایی با آب‌وهوای سردتر خواهد شد. داج نسخه چهار چرخ محرک چلنجر GT را سال پیش عرضه کرد و فورد نیز شاید در تدارک حریف قوی‌تر و تواناتری باشد.


اگرچه هنوز چند سال با نسل جدید موستانگ فاصله داریم اما فورد در حال آماده‌سازی نهایی موستانگ شلبی GT500 است. این کمپانی تیزرهایی را قبلاً منتشر کرده و تائید کرده پیشرانه ۸ سیلندر سوپرشارژردار آن قدرت بیش از ۷۰۰ اسب بخاری دارد.

هنوز خروجی دقیق پیشرانه GT500 مشخص نیست اما چندین منبع مطلع می‌گویند GT500 به راحتی از مرز قدرت ۷۰۷ اسب بخاری داج چلنجر هلکت خواهد گذشت. البته این خودرو به اندازه چلنجر SRT دیمن که قدرت ۸۴۰ اسبی و گشتاور ۱۰۴۴ نیوتون متری دارد قدرتمند نخواهد بود.

معرفی فیس‌لیفت شورلت اسپارک مدل ۲۰۱۹

شورلت برای مدل ۲۰۱۹، در کنار مدل‌های مالیبو و کروز، هاچ‌بک کوچک اسپارک را هم مورد فیس‌لیفت قرار داده است. این فیس‌لیفت و به‌روزرسانیِ میان‌دوره‌ای اسپارک محسوب می‌شود که حالا پس از گذشت سه سال از معرفی نسل چهارم این خودرو ارائه شده است. طی این فیس‌لیفت اسپارک به جلوپنجره و سپر جدیدی با تریم کرومی مجهز شده درحالی‌که در چراغ‌های جلو هم گرافیک داخلی پروژکتور مانندی کار شده است. علاوه بر این، برای اسپارک ۲۰۱۹ رنگ‌های جدیدی قابل انتخاب است و همچنین در تیپ‌های بالایی آن چراغ‌های LED روشنایی در روز هم ارائه شده است. اسپارک جدید در چهار تیپ مختلف ارائه می‌شود که همگی به‌صورت استاندارد به تهویه مطبوع، دوربین دید عقب، ۱۰ ایربگ و ترمز اتوماتیک جلو مجهز هستند که آخری در این کلاس منحصربه‌فرد است. علاوه بر این، برای اسپارک پکیج Driver Confidence هم قابل سفارش است که شامل سیستم هشدار برخورد جلو و هشدار تغییر خط می‌شود.

اسپارک در بخش ویژگی‌های اتصالی هم چیزی کم ندارد چراکه شورلت آن‌را به سیستم اطلاعاتی-سرگرمی‌ای مجهز کرده که قابلیت پشتیبانی از اندروید اتو و کارپلی را به همراه سرویس OnStar جنرال موتورز را دارد. در بخش فنیِ این هاچ‌بک شهری اما تغییری ایجاد نشده و اسپارک ۲۰۱۹ همچنان با همان پیشرانهٔ ۱٫۴ لیتری چهار سیلندر ارائه می‌شود که ۱۰۰ اسب بخار قدرت دارد. انتقال نیروی این موتور توسط یک گیربکس پنج سرعتهٔ دستی یا یک نمونهٔ CVT صورت می‌گیرد. فروش نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ شورلت اسپارک از ماه‌های آینده آغاز خواهد شد اما فعلاً قیمت آن اعلام نشده است. بااین‌حال ارائهٔ ویژگی‌های اضافی در این خودرو احتمالاً افزایش قیمتی جزئی را نسبت به قیمت کنونی ۱۳ هزار دلاری آن در پی خواهد داشت.

شورولت اسپارک ۲۰۱۸

لادا وستا کراس سدان، تجربه‌ای متفاوت در ارتفاعی بالاتر!


خودروسازان سطح میانی اروپایی تنها نمونه‌هایی نیستند که در کلاس‌های خودرویی ناشناخته قدم می‌گذارند زیرا لادای روسیه نیز اخیراً همین کار را با وستا کراس سدان جدید انجام داده است.


این خودرو که به عنوان اولین نمونه در کلاس خود توصیف شده چهارمین عضو خانواده پس از نمونه‌های سدان، SW و SW کراس می‌باشد. نسخه جدید وستا کراس در مقایسه با مدل چهار درب استاندارد برخی به‌روزرسانی‌های فنی را داراست.


تغییرات بیرونی این خودرو شامل پوشش پلاستیکی سراسر بدنه، اضافه شدن محافظ زیر بدنه و سیستم تعلیق بلندقدتر است که ارتفاع خودرو از سطح زمین را به ۲۰۳ میلی‌متر رسانده است. در مقام مقایسه باید گفت ارتفاع این خودرو از سطح زمین بیشتر از ارتفاع تویوتا راو ۴ می‌باشد.


لادا سیستم تعلیق وستا کراس سدان را علاوه بر بحث بصری باعث افزایش قابلیت‌های آفرود و سواری بهتر می‌داند.


کابین وستا کراس جدید نیز ما را به یاد برادر ۵ درب خود یعنی وستا SW کراس می‌اندازد. این خودرو دارای گرافیک ویژه X، چرم اکو و عناصر نارنجی یا خاکستری می‌باشد. همچنین یک سیستم اطلاعات سرگرمی در کابین بکار رفته و البته باید به غربیلک فرمان چندکاره، سیستم تهویه مطبوع تک ناحیه‌ای، صندلی‌های جلوی گرم شونده، شیشه‌های برقی و… اشاره کرد.


لادا پیش‌فروش این خودرو را شروع کرده و تولید آن به زودی آغاز خواهد شد. دیگر جزئیات وستا کراس سدان از جمله قیمت و تریم ها اعلام نشده اما انتظار عرضه آن در بازاری غیر از روسیه را نداشته باشید.

تیون فوق‌العاده ب‌ام‌و M4 کوپه توسط ADV1

ب‌ام‌و M4 های تیون شده زیادی را خدمت دوستان معرفی کرده‌ایم اما فکر نمی‌کنیم که آن‌ها قدرتمندتر از یک فراری ۴۸۸ GTB باشند!


این M4 کوپه تیون شده توسط ADV1 دارای رینگ‌های جدید و گیرایی است. رینگ‌های سفارشی و سبک‌وزن M.V2 CS سایز ۲۰ اینچی داشته و از رنگ قرمز برس خورده و براق برخوردار هستند.


اگرچه انتخاب و پسند رینگ‌ها سلیقه‌ای شخصی است اما افزایش چشمگیر قدرت پیشرانه قطعاً نظر هر فردی را به خود جلب می‌کند. پیشرانه ۶ سیلندر ۳ لیتری توئین توربوی استاندارد M4 قدرت ۴۳۱ اسب بخاری و گشتاور ۵۵۰ نیوتون متری داشته درحالی‌که با استفاده از توربوهای پیور استیج ۲ و سیستم اگزوز تیتانیومی Akrapovic خروجی پیشرانه به عدد قابل‌توجه ۷۱۲ اسب بخار رسیده است.


البته افزایش قدرت پیشرانه تنها به لطف تغییرات یاد شده نبوده بلکه کلاچ اصلاح شده، اکسل‌های افتر مارکتی و سیستم تعلیق پیچشی قابل تنظیم KW نیز باعث ارتقای فنی این خودروی آلمانی شده‌اند.

این کوپه پرفورمنس که رنگ بدنه آلپاین سفید با جزئیات قرمز دارد از آینه‌های جانبی فیبر کربنی M پرفورمنس، اسپلیترهای جلو، رکاب‌های جانبی، اسپویلر عقب و چراغ‌های عقب جدید سود می‌برد.

نظر شما درباره این تیونینگ چیست؟ نسخه استاندارد کارخانه را دوست دارید یا M4 تیون شده توسط ADV1؟

احتمال تولید لندروور دیفندر پیکاپ در سال ۲۰۲۰


نسل جدید لندروور دیفندر اواخر سال جاری و همزمان با هفتادمین سالگرد تولد این آفرودر اسطوره‌ای معرفی می‌شود؛ اما هر خودروی دیگر موجود در بازار، دیفندر جدید نیز با انواع و اقسام فرم‌های بدنه در دسترس نخواهد بود. ظاهراً نسخه پیکاپ تراک این خودرو در سال ۲۰۲۰ و برای رقابت با مرسدس X کلاس پا به میدان خواهد گذاشت.


البته تفاوت بزرگی بین این دو خودرو وجود خواهد داشت زیرا دیفندر تنها به‌صورت دو درب یا تک کابین عرضه خواهد شد درحالی‌که پیکاپ مرسدس تنها به‌صورت دو کابین قابل سفارش است. اتوکار به نقل از منابع مطلع می‌گوید لندروور دیفندر پیکاپ جدید تقریباً همان ظرفیت بار نیسان ناوارا را خواهد داشت. دلیل عدم عرضه این خودرو به‌صورت دو کابین هزینه‌های کمتر و مهندسی آسان‌تر اصلاح پلتفرم در نسخه تک کابین است.


لندروور نیز همانند مرسدس بنز برنامه‌هایی برای فروش پیکاپ دیفندر با نسخه‌های گوناگون دارد. گفته می‌شود این خودرو نیز دارای نسخه‌های پایه و لوکس خواهد بود. موضوع جالب اینکه گفته می‌شود محل تولید این خودرو به برچسب قیمتی آن بستگی خواهد داشت به گونه‌ای که نسخه‌های لوکس‌تر در تأسیسات جدید جگوار لندروور در اسلواکی تولید می‌شوند درحالی‌که نسخه‌های پایه‌تر احتمالاً در مکزیک روی خط تولید خواهند رفت.

اگرچه انتظار می‌رود نسل جدید دیفندر استاندارد دارای قوای محرکه پلاگین هیبریدی و یا حتی الکتریکی باشد اما نسخه پیکاپ آن فاقد چنین قوای محرکه‌ای خواهد. دلیل این کار محبوبیت بالای پیکاپ ها در بازارهای نوظهور بوده و قوای محرکه الکتریکی در این کشورها اهمیت زیادی ندارند. پیکاپ جدید دیفندر تنها با پیشرانه‌های ۲ لیتری انجینیوم عرضه خواهد شد.


به همین منوال نسخه استاندارد دیفندر نیز در ماه‌های آینده رونمایی خواهد شد و لندروور گفته طراحی این خودرو از نوع رترو نخواهد بود. مدیر طراحی لندروور گفته این آفرودر از نظر طراحی مرسدس بنز G کلاس را به محاق خواهد برد.